Rok 2016/2017

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie w ramach ogólnopolskiego programu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa.
W dniu 10 maja 2017 r. odbył się  w naszej szkole dzień edukacyjno – informacyjny poświęcony problematyce bezpieczeństwa cyfrowego - Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. W trakcie tego wydarzenia odbyło się spotkanie Edukatora z Panią Dyrektor, z uczniami klas I – III, uczniami klas IV-VI oraz nauczycielami,  podczas których zostały zaprezentowane główne założenia, cele oraz zasady udziału w programie.  Spotkania z uczniami połączone były z prezentacją filmu i podstawowych problemów dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów.
Następnie odbyły się warsztaty w klasie IV f,  V a, VI c , podczas których uczniowie rozwiązywali pre i post-test, a także dyskutowali o zasadach budowania wizerunku,  wiarygodności w sieci oraz o prawach autorskich. 
Na zakończenie Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego odbyła się szkoleniowa rada pedagogiczna, na której zostały omówione  niebezpieczne zjawiska występujące w sieci oraz sposoby ich unikania. Edukator zaprezentował wszystkim zebranym materiały dla nauczycieli dostępne na portalu cyfrowobezpieczni.pl, jak scenariusze lekcji i spotkań z rodzicami, broszury, gry online, infografika i filmy.


DBI - 7.02.2017 r.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, została przygotowana przez uczniów pod opieką p. Iwony Drozdowskiej – Orłowskiej gazetka dotycząca bezpieczeństwa w sieci.


Promowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu na spotkaniu uczniów lubelskich szkół biorących udział w projekcie Bezpieczna e-szkoła

19 grudnia 2016 roku uczniowie klasy 6f pod opieką wychowawczyni p. Anny Kępińskiej i nauczycielki informatyki – p. Iwony Drozdowskiej-Orłowskiej uczestniczyli w miejskim podsumowanie projektu „Bezpieczna e-szkoła”, które odbyło się  w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”.
Oprócz uczniów naszej szkoły, w uroczystości brali udział uczniowie 4 szkół podstawowych: SP2, SP14, SP28, SP42 oraz 3 gimnazja: Gimnazjum nr 10 im. ks. Jana Twardowskiego,  Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza i Gimnazjum nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie. Przedstawiciele każdej ze szkół opowiadali o pracy grupy podczas projektu, pokazywali prezentacje, filmy i zdjęcia dokumentujące osiągnięcia swojej szkoły w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Wystąpienie naszych uczniów bardzo się wszystkim podobało, a pokazane filmiki zebrały gromkie brawa.  Każdy z uczniów 6f otrzymał podziękowanie i certyfikat uczestnictwa w projekcie. 


 

Apel podsumowujący uczestnictwo uczniów klasy 6f w projekcie "Bezpieczna e-szkoła" - 28.11.2016 r.
Na podsumowaniu projektu „Bezpieczna e-szkoła” w naszej szkole uczniowie klasy 6f, przygotowani przez panią Iwonę Drozdowską - Orłowską, podzielili się ze swoimi koleżankami i kolegami zdobytą wiedzą na temat bezpiecznego korzystania z sieci Internet, pokazali prezentację na temat prawa w Internecie i zaprezentowali filmik  oraz zdjęcia wykonane podczas finału.
Najprzyjemniejszym momentem apelu był słodki poczęstunek: każdy otrzymał „babeczkę bezpiecznej sieci”. Do każdej babeczki dołączona była zasada bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzięki udziałowi w projekcie wiele się nauczyli: na pewno będą bardziej świadomie korzystać z internetu i czuć się w nim bezpiecznie.



Wydarzenie w centrum Lublina promujące bezpieczne korzystanie z Internetu - 10.11.2016 r.
Uczniowie klasy 6f w ramach projektu Bezpieczna e-szkoła wyszli z inicjatywą zorganizowania na Starym Mieście i deptaku, w Centrum Lublina wydarzenia promującego bezpieczne korzystanie z Internetu. Postanowili zapoznać mieszkańców Lublina z zasadami bezpiecznego Internetu. Ale jak to zrobić?  Wspólnie podjęli decyzję, że do rozpropagowania zasad bezpiecznego Internetu, wykorzystają słodki poczęstunek. Pomysł spotkał się z ogólną aprobatą wszystkich uczniów, wychowawcy, p. Drozdowskiej – Orłowskiej, rodziców, którzy zaoferowali swoją pomoc przy pieczeniu „słodkości” - babeczek.
Do każdej upieczonej babeczki uczniowie dołączyli karteczki z hasłami propagującymi bezpieczne korzystanie z Internetu. Kiedy już wszystko było gotowe, uczniowie pod opieką p. Anny Kępińskiej i p. Iwony Drozdowskiej – Orłowskiej 10 listopada 2016 r. udali się na Stare Miasto, aby tam częstować lublinian upieczonymi przez siebie babeczkami. 







Uczniowie 6f uczestniczą w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu "Bezpieczna e-szkoła" 

Uczniowie klasy 6f ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie pod opieką pani Iwony Drozdowskiej - Orłowskiej, przez kilka tygodni (wrzesień - październik) uczestniczyli w projekcie „Bezpieczna e-szkoła” zorganizowanym przez Fundację 5Medium. Na warsztatach prowadzonych przez specjalistów poznawali zagadnienia dotyczące prawa w sieci a także nauczyli się wykonywać prezentację multimedialną w programie prezi. 

Certyfikat dla Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego za udział uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym i uzyskanie tytułu Szkoła Strażników Sieci 2016
Plusy i minusy Internetu
Plusy i minusy Internetu poznali uczniowie klas V.

Dobre strony Internetu znane uczniom:
  • Do wyszukiwania informacji,
  • Do komunikowania się ze znajomymi,
  • Ściągania i słuchania muzyki,
  • Do korzystania z poczty elektronicznej,
  • Kupno – sprzedaż rzeczy,
  • Do ściągania programów,
  • Do grania,
  • Łatwy dostęp do informacji bieżących: wiadomości, pogoda, rozkłady jazdy autobusów, trolejbusów,
  • Zakładania blogów, fotoblogów, stron internetowych.
Wymieniając zagrożenia wynikające z korzystania z komputera i Internetu, złe strony uczniowie  szkoły podstawowej wymieniali przede wszystkim:
  • Wirusy,
  • Hakerzy,
  • Uzależnienie od komputera i Internetu,
  • Nieznajomi na chacie,
  • Hejt - hejtowanie,
  • Wulgaryzmy,
  • Zamieszczanie zdjęć w Internecie bez zgody osoby znajdującej się na zdjęciu, 
  • To, że ktoś może kogoś wyszukać (namierzyć),
  • Niebezpieczne gry,
  • Szkodliwy dla wzroku.

Pozostałe złe strony Internetu  wg. dzieci są mniej groźne, najprawdopodobniej także mniej znane.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu w obrazkach.
Pani  Joanna Poniatowska przeprowadziła lekcję:  Zasady bezpiecznego Internetu w obrazkach:
w klasie IIb, IIc, IIIc, Va.
 
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu w obrazkach.

Prace uczniów klas IV – VI wykonane na lekcjach informatyki pt.: „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu w obrazkach” pod kierunkiem p. Iwony Drozdowskiej Orłowskiej:

Zajęcia edukacyjne pt. Bezpieczny Internet.
W styczniu i w lutym 2017 r. zostały przeprowadzone przez nauczycieli informatyki: p. Joannę Poniatowską, Iwonę Drozdowską – Orłowską i p. Tadeusza Szydłowskiego, zajęcia edukacyjne w szkolnej pracowni internetowej pt. „Bezpieczny Internet”, podczas których uczniowie:
  • poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, 
  • zapoznali się z problemem przemocy rówieśniczej w sieci,
  • poznali sposoby radzenia sobie z cyberprzemocą,
  • oraz miejsca, gdzie mogą szukać pomocy,
  • poznali strony związane z bezpieczeństwem dzieci w Internecie.
 





Popularyzowanie stron Internetowych poruszających tematykę bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Tworzymy animacje: Internet, jak my to widzimy.
24 października 2016 r. na zajęciach koła Kodujemy w 30, prowadzonych przez p. Joannę Poniatowską, zostały omówione zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie wypowiadali się też o roli i znaczeniu Internetu w ich życiu, a następnie rozpoczęli tworzenie programów w Scratchu „Internet, jak my to widzimy”.
A poniżej przykładowe prace uczniów:
https://scratch.mit.edu/projects/127660554/#fullscreen

https://scratch.mit.edu/projects/125444686/#fullscreen

https://scratch.mit.edu/projects/122774835/#fullscreen

Prace uczniów zostały wysłane na ogólnopolski Multimedialny Konkurs: Internet – Komunikacja – Interakcja zorganizowany przez IT Szkołę i Akademię NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową).
Hubert Brejnak – uczeń klasy VI a uzyskał tytuł laureata.
Wyniki konkursu dostępne są na stronie: https://it-szkola.edu.pl/news,art,79
Bezpieczny Internet
Realizowane w bieżącym roku szkolnym w naszej szkole działania pod hasłem Bezpieczny Internet, miały na celu popularyzowanie wśród uczniów wiedzy na temat świadomego, wolnego od zagrożeń korzystania z Internetu i ochrony prywatność (przede wszystkim swoich danych osobowych i innych poufnych informacji).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz